Regional Track: Dexter sending 10 athletes to D-1 MHSAA State Finals

Dexter competed in the State Regional championship on Friday at Lincoln High School. The meet was to be originally held at Saline, but due to damage to their track that was unable to be repaired the meet was moved at the last minute to Lincoln.

The Lady Dreadnaughts as a team finished in 4th place scoring 70 points, while the boys finished in 5th with 50.

Dexter Boys qualified seven individual athletes for the State Championships. Leading the way was Junior Owen Huard taking 3rd in the 1600 with a time of 4:18.83, and 5th in the 3200 clocking 9:33.54. He qualified for both races at the upcoming state meet.

Other state qualifiers were Seth Read, taking 4th in the 1600 (4:21.99), Nathan Larson taking 3rd in the 3200 (9:23.66), and pole vaulter winner Henry Sheldon (15’6”) 2nd place Oliver Bishop (15’0”), 5th place Cole Sheldon (13’6”), and Noah Schultz (13’6”).

Other Dexter placers at Regionals were Liam Buller who finished 6th in the 800 with a time of 1:59.55. The boys 4x8oo relay placed 8th with a time of 8:45.47 (Nick McKenzie, Josh Lamb, Ransom Duncan, Lucas Betzold).

Dexter girls had three individuals qualify for the State Championships.

SEE OVER 140 PHOTO GALLERY FROM REGIONALS

Senior Nicole Bow will be representing Dexter in both the Long Jump and Pole Vault. Bow won the Long Jump with a distance of 17’1 ½”, and took 2nd in the Pole Vault with 11’3”. Pole Vault teammates and Regional champion Josie Mettes (12’1”), and 4th place finisher Sophie Mettes (10’3”) also will be competing in the state finals.

Other Dexter Regional placers for the girls were Emma Hall and Emma Young tying for 3rd in the High Jump (4’10”), 400m runners Lauren Bazick taking 6th (1:01.98) and Gwen Tatara taking 8th (1:02.47). Senior Anna Varitek placed 7th in the 3200m (11:36.64), and sophomore 100 Hurdler Brooke Steere took 4th with a time of 16.18. Pole Vaulters Teaghan Holman (9’9”), and Mackenzie Stock (9’9”) were 5th and 7th respectively.

Three Dexter relay teams also scored points; the 4×200 (Erin Baldwin, Maggie Jordan Gwen Tatara, Faith Jones) placed 7th (1:51.34); the 4×400 (Emma Chevillet, Gwen Tatara, Faith Jones, Megyn Scafasci) were 5th (4:17.54); and the 4×800 (Gracie Salisbury, Ashley Mitchell, Hannah McComas, Megyn Scafasci) finished 5th with a time of 10:18.12.

Boys Score: 15 Teams: 1. Saline 86.5, 2. Ann Arbor Pioneer 84,
3. Ann Arbor Huron 79, 5. DEXTER 50

Top Dexter Performers:
800m 6th. Liam Buller(11th) 1:59.55
1600m 3rd. Owen Huard(11th) 4:18.83**
4th. Seth Read(11th) 4:21.99(PR)**
3200m 3rd. Nathan Larson(11th) 9:23.66(PR)**
5th. Owen Huard(11th) 9:33.54(PR)**
4x800m 8th. (Nick McKenzie, Josh Lamb 8:45.47
Ransom Duncan, Lucas Betzold)
Pole Vault 1st. Henry Sheldon(11th) 15’6”(PR)**
2nd. Oliver Bishop(12th) 15’0”(PR)**
5th. Cole Sheldon(9th) 13’6”**
6th. Noah Schultz(10th) 13’6”**
** State Championship Qualifiers

Girls Score: 15 Teams: 1. Ann Arbor Pioneer 138, 2. Ann Arbor
Skyline 118.5, 3. Saline 110, 4. DEXTER 70

Top Dexter Performers:
400m 6th. Lauren Bazick(12th) 1:01.98
8th. Gwen Tatara(10th) 1:02.47(PR)
3200m 7th. Anna Varitek(12th) 11:36.64
110 Hurdles 4th. Brooke Steere(10th) 16.18
4x100m 8th. (Erin Baldwin, Maggie Jordan 53.58
Brooke Steere, Hannah Berenson)
4x200m 7th. (Erin Baldwin, Maggie Jordan 1:51.34
Gwen Tatara, Faith Jones)
4x400m 5th. (Emma Chevillet, Gwen Tatara, 4:17.52
Faith Jones, Megyn Scafasci)
4x800m 5th. (Gracie Salisbury, Ashley Mitchell 10:18.12
Hannah McComas, Megyn Scafasci)
High Jump T-3rd. Emma Hall(12th) 4’10”
T-3rd. Emma Young(11th) 4’10”
Pole Vault 1st. Josie Mettes(10th) 12’1”(PR)**
2nd. Nicole Bow(12th) 11’3”**
4th. Sophie Mettes(9th) 10’3”**
5th. Teaghan Holman(11th) 9’9’
7th. Mackenzie Stock(10th) 9’9”
Long Jump 1st. Nicole Bow(12th) 17’1.5”**
**State Championship Qualifiers

Tags from the story
More from Special to Discover Communities

St. Joseph Mercy Chelsea receives “A” grade for patient safety

CHELSEA, Mich. — Leapfrog Hospital Safety Grades, which assigns A, B, C,...
Read More