Track: Girls run first, boys seventh at SEC Championships

The Dexter boys and girls track and field teams competed in the SEC White Division conference championships hosted by Ypsilanti Community High School.

For the third year in a row, the Lady Dreads finished first. The boys’ team finished fifth overall.

Team Results
Boys: 1. Chelsea 162.5, 2. Adrian 124.5, 3. Ypsilanti 106.5, 4. Tecumseh 87, 5. Dexter 74, 6. Ypsilanti Lincoln 66.5
Girls: 1 Dexter 153, 2. Chelsea 125, 3. Ypsilanti Lincoln 122, 4. Tecumseh 108, 5. Adrian 90, 6. Ypsilanti 27.

Dexter girls results:

Nicole Bow placed in four individual events; Popi Vorias placed in three individual events.

7 places in the Pole Vault:
1. Nicole Bow (10th) 11-9
2. Maddie Wright (11th) 11-0
3. Lindsay Hayter (12) 10-6
4. Chloe Vorias (12) 10-6
5. Alyssa Enciso (12) 10-6
T-6. Popi Vorias (11) 10-0
T-6.Teaghan Holman (9) 10-0

4 places in the High Jump:
T-2 Amy Larkin (11) 4-10
5. Emma Young (9) 4-9
6. Emma Hall (10) 4-7
8. Mary Webby (11) 4-5

3 places in the Long Jump
2. Nicole Bow 15-4
7. Ema Hall 14-6.5
8. Maddie Wright 14-6

2 places in the Discus
5. Popi Vorias 89-5
6. Amanda Gilbert 82-9

Other top performances:
Anna Varitek (10th) 4th in the 1600m with a time of 5:43.14, 5th in the 3200m with a time of 12:25.88.
Dani Waidley (11th) 4th in the 3200m with a time of 12:09.84, 5th in the 1600m with a time of 5:44.04.
Emma Hall (10) 4th in the 100m with a time of 13.49.
Popi Vorias (11) also was 3rd. in the Shot Put 31-10.
Megyn Scafasci (10) 3rd in the 400m with a time of 1:03.40.
Nicole Bow (10) 3rd in the 100m hurdles with a time of 16.73, and 4th in the 300m hurdles, 49.51.
Jordan McGinnis (12) 6th in the 1600m with a time of 5:45.94.

Dexter boys results:

Jack Shelley, Seth Greenfield, each placed in two individual events.

Shelley (12th) 2nd in the 800m with a time of 2:00.87, and 2nd in the 1600m with a time of 4:28.0
Greenfield (12) 3rd. in the 300m hurdles with a time of 44.42, and 6th in the 110m hurdles with a time of 18.42.
Miles Kanipe (12) 2nd in the 3200m with a time of 9:41.35
Oliver Bishop (10) won the Pole Vault with a jump of 13-6.
Alex Strang (12) 8th in 200m with a time of 24.16
Liam Baird (9) 5th in the 400m with a time of 52.77
Caleb Williams (11) 7th in the Discus 108-0
4x200m Relay was 2nd with a time of 3:32.56 (Baird, Greenfield, Kanipe, Shelley)

Tags from the story
Written By
More from Terry Jacoby

Football: Dexter falls to host Lincoln, 36-3

The Dexter football team took an early 3-0 lead on host Lincoln...
Read More