Boys Results: Top finishers in the WISC Swimming & Diving Championships

The area’s best young swimmers splashed it up last week at the annual Washtenaw Interclub Swim Conference (WISC) Swimming & Diving Championships. The swimming events were held at Pioneer High School.

Participating teams included Dexter, Chelsea, Milan, Barton Hills, Georgetown,

Racquet Club, Huron Valley, Lincoln, Chippewa, OHAC, Forest Brook and Travis Point.

Huron Valley was the overall team winner.

SEE GIRLS RESULTS: 

Here are the top two finishers in each event for the boys.

Boys 13-14 200 yard medley relay
First place. Travis Pointe, 1:45.53
Blake Coy, Benjamin Kurniawon, Kevin Zhou and Josh Brunty

Boys 15-17 200 medley relay
Dexter, 1:36.58
1) Kinnard, Clayton J 15 2) Sharp, Tanner S 16 3) Freiman, Lance A 17 4) Dolen, Casey J 17

Boys 13-14 200 freestlye
1. Eli Atkinson, Liberty, 1:45.95
2. Caleb Rice, Vets Park, 1:49.92

Boys 15-17 200 freestyle
1. Ethan Saunders, Travis Pointe, 1:45.93
2. Brian Hussey, Huron Valley, 1:49.42

Boys 13-14 200 IM
1. Cam Williston, Huron Valley, 2:03.32
2. Sammy Fonte, Vets Park, 2:04.96

Boys 15-17 200 IM
1. Lance Freiman, Dexter, 1:53.77
2. Davis Klein, Travis Pointe, 1:57.72

Boys 13-14 50 free
1. Eli Atkinson, Liberty, 22.73
2. Alex Farmer, Racquet Club, 22.93

Boys 15-17 50 free
1. Josh Willwerth, Travis Pointe, 21.55
2. Tanner Sharp, Dexter, 21.69
3. Michael Baumann, Dexter, 23.25

Boys 13-14 50 fly
1. Benjamin Kurniawon, Travis Pointe, 25.03
2. Sammy Fonte, Vets Park, 25.27

Boys 15-17 50 fly
1. Lance Freiman, Dexter, 22.28
2. Cole Nelson, Travis Pointe, 23.96

Boys 13-14 100 freestyle
1. Eli Atkinson, Liberty, 48.92
2. Alex Farmer, Racquet Club, 50.23
3. Blake Coy, Travis Pointe, 50.44

Boys 15-17 100 freestyle
1. Casey Dolen, Dexter, 47.02
2. Ethan Saunders, Travis Pointe, 47.54

Boys 13-14 50 backstroke
1. Benjamin Kurniawon, Travis Pointe, 26.38
2. Caleb Rice, Vets Park, 26.46

Boys 15-17 50 backstroke
1. Casey Dolen, Dexter, 25.00
2. Clayton Kinnard, Dexter, 26.02
3. Gabe Labadie, Chippewa, 27.71

Boys 13-14 50 breaststroke
1. Kevin Zhou, Travis Pointe, 28.62
2. Sammy Fonte, Vets Park, 28.97

Boys 15-17 50 breaststroke
1. Ethan Saunders, Travis Pointe, 26.74
2. Davis Klein, Travis Pointe, 27.25

Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
1. Travis Pointe, 1:37.27
Kevin Zhou, Sungjae Lee, Josh Brunty, Blake Coy

Boys 15-17 200 Freestyle Relay
1. Dexter, 1:25.96
Casey Dolen, Tanner Sharp, Keith Kozma, Lance A Freiman

Boys 9-10 100 Medley Relay
1. Huron Valley, 1:07.36
Ian Deyer, Ben Worden, Henry Beck, Gabriel Hutton

Boys 9-10 100 IM
1. Ben Worden, Huron Valley, 1:16.7
2. Alexander Heberlein, Racquet Club, 1:23.44

Boys 9-10 50 free
1. Henry Beck, Huron Valley, 30.13
2. Jason Oyemba, Milan, 30.76

Boys 9-10 50 fly
1. Jason Oyemba, Milan, 34.52
2. Ethan Yung, Orchard Hills, 34.63

Boys 9-10 50 backstroke
1. Ian Deyer, Huron Valley, 37.13
2. Luke Bunnell, Orchard Hills, 37.93

Boys 9-10 50 breaststroke
1. Ben Worden, Huron Valley, 39.97
2. Gabriel Hutton, Huron Valley, 44.56

Boys 9-10 200 free relay
1. Huron Valley, 2:15.8
Connor Zillich, Nathan Adox, Gabriel Hutton, Ian Deyer

Boys 8 and under 100 medley relay
1. Dexter, 1:17.62
Ryan J. Paris, Spencer Kinnard, Anthony Kopinski, Brady Parker

Boys 8 and under 100 free
1. Antoni Spiewak, Orchard Hills, 1:06.23
2. Charlie Knoepp, Racquet Club, 1:10.63

Boys 8 and under 25 fly
1. Anthony Kopinski, Dexter, 16.61
2. Cameron Boehnke, Barton Hills, 17.36

Boys 8 and under 50 free
1. Antoni Spiewak, Orchard Hills, 30.72
2. Charlie Knoepp, Racquet Club, 32.23

Boys 8 and under 25 backstroke
1. Charlie Knoepp, Racquet Club, 18.21
2. Evan Pokryfke, Huron Valley, 20.35
3. Owen Dauw, Dexter, 20.66

Boys 8 and under 25 freestyle
1. Anthony Kopinski, Dexter, 15.19
2. Cameron Boehnke, Barton Hills, 16.36

Boys 8 and under 25 breaststroke
1. Anthony Kopinski, Dexter, 21.94
2. James Williams, Huron Valley, 22.07

Boys 8 and under 100 free relay
1. Huron Valley, 1:11.78
Evan Pokryfke, James Williams, Josh Silva, Oskar MacArthur

Boys 11-12 200 medley relay
1. Dexter, 2:06.65
Ben Curtis, Otto Krueger, Griffin Patel, Matthew Resende

Boys 11-12 200 freestyle
1. Max Kunisaki, Huron Valley, 2:11.80
2. Deniz Ozil, Travis Pointe, 2:20.64

Boys 11-12 100 IM
1. Lucas Caswell, Chippewa, 1:01.62
2. Mitchell Brown, Chelsea, 1:11.19

Boys 11-12 50 freestyle
1. Max Kunisaki, Huron Valley, 26.66
2. Matthew Resende, Dexter, 26.81

Boys 11-12 50 butterfly
1. Lucas Caswell, Chippewa, 27.27
2. Christopher Kurniawon, Travis Pointe, 30.93

Boys 11-12 100 freestyle 
1. Christopher Kurniawon, Travis Pointe, 1:01.28
2. Carter Pelletier, Travis Pointe, 1:04.08

Boys 11-12 50 backstroke 
1. Lucas Caswell, Chippewa, 28.82
2. Ben Curtis, Dexter, 32.13

Boys 11-12 50 breaststroke 
1. Max Kunisaki, Huron Valley, 33.35
2. Griffin Patel, Dexter, 34.08

Boys 11-12 200 free relay
1. Dexter, 1:56.47
Ben Curtis, Griffin Patel, Dylan O’Connor, Matthew Resende

Mixed 200 free relay
1. Huron Valley, 1:28.71
2. Travis Pointe, 1:32.26

 

 
 

Tags from the story
Written By
More from Terry Jacoby

Football: Hiser passes the test of switching positions

Joey Hiser saw a vacancy. But he also saw an opportunity so...
Read More